piątek, 5 września 2014

103. "Historia Polski" - Bogusław Brodecki


Opis: Publikacja w oryginalny sposób łączy wykres chronologiczny z konwencjonalnym wykładem, dlatego też pozwala Czytelnikowi osadzić we właściwym czasie wydarzenia o rozmaitym znaczeniu z przeszłości Polski. Historia, kultura, geografia polityczna naszego kraju zostały przedstawione przejrzyście i przystępnie. Poszczególne strony zawierają, opatrzone datami, krótkie informacje dotyczące ludzi, spraw i faktów, ułożone w tematyczne ścieżki.

Dzięki temu dzieje Polski przedstawione zostały w formie sekwencji chronologicznych, tworzących ciąg wydarzeń. Znajdują się bardziej rozbudowane materiały poświęcone wybranym szerszym kwestiom albo wydarzeniom z danej epoki, ilustrowane rycinami i fotografiami. Wszystkie informacje na stronach z wykresem chronologicznym zostały pogrupowane i oznaczone odpowiednimi kolorami w następujące ścieżki: Kultura i dziedzictwo kulturowe, Życie codzienne, Obyczaje, Sport, Turystyka, Bitwy, Kampanie, Konflikty zbrojne, Ustrój, Prawo, Życie gospodarcze, Ludzie epoki.

 Jak na porządną humanistkę przystało, lubię historię, co też odzwierciedla się w moim guście czytelniczym: Komuda, Piekara, Sapkowski... Czym jak czym, ale historią nasz kraj może się poszczycić. Jest nad wyraz fascynująca, bujna, kolorowa, ale też krwawa i brutalna. Wszystko zależy od tego, na który jej fragment czy aspekt spojrzymy. Wydana przez Wydawnictwo Bellona pozycja umożliwia nam podróż przez dzieje naszej ojczyzny od czasów Mieszka aż do dzisiaj. Nie jest to co prawda powieść, ale interesuje w takim samym stopniu.

 W Historii Polski znajdziemy i suche fakty, i interesujące opisy przeróżnych miejsc, związanych z nimi ciekawych zagadnień et cetera, et cetera. Najlepsze jednakże jest to, że kiedy trafiamy na nazwę jakiegoś zamku, pomnika czy czegokolwiek innego opisywanego w tekście, nie musimy biec do wujka Google'a i wklepywać owej nazwy, by pooglądać sobie zdjęcia. Fotografii w tym dziele znajduje się całkiem sporo. Warto się im przyjrzeć, warto poczytać ich opisy, by na doznaniach czysto wzrokowych się nie zatrzymywać.

 Mankamentem był dla mnie drobny druczek. Owszem, tekstu na stronie zmieściło się sporo, ale oczy przy jego czytaniu męczyły się i, co tu kryć, na widok takiej czcionki trochę mi się zgłębiania treści odechciewało. Poza tym jednak nie ma na co narzekać, gdyż książka została bardzo ładnie wydana: w dużym formacie, twardej okładce, z grubymi kartkami. Zakochałam się w niej na sam widok. Pod tym względem Bellona naprawdę się wykazała i mogę śmiało powiedzieć, że książka jest warta swej ceny.

 Mimo wszystkich zalet, czegoś mi w dziele pana Brodeckiego brakowało. Czego? Może większej swobody? W końcu powszechnie znanym faktem jest, że zawsze przyjemniej zdobywa się wiedzę, kiedy nie jest podana w suchej, sztywnej i nieco oficjalnej formie. Od tego są podręczniki szkolne, przy których przysypiam. Gdyby od czasu do czasu wtrącono jakąś dowcipną uwagę lub coś w tym stylu, byłoby bardziej interesująco. No ale może to ja jestem zbyt wymagająca? Sądzę jednak, że gdyby informacje podawano w bardziej przystępnej formie, młodzież znacznie chętniej by po takie książki jak ta sięgała.

 Historia Polski Brodeckiego stanowi interesujące uzupełnienie informacji zdobywanych w szkole. Jestem pewna, że posłuży nie tylko pasjonatom naszej przeszłości, ale też osobom, które pragną dobrej pomocy edukacyjnej w tej dziedzinie. Może któreś z Was zaskoczy swojego nauczyciela czy nauczycielkę, odrabiając zadanie z pomocą tej właśnie pozycji?

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Bellona!

Moja ocena: 7/10 (bardzo dobra)

2 komentarze:

  1. Przyznaję się bez bicia, że nie lubię historii, więc książka nie jest dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. What's up to all, it's really a nice for me to pay a quick visit this web page, it consists of important Information.

    My web-site ... Garcinia Direct Review

    OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy! Zostawcie po sobie ślad w postaci komentarza - każdy jest dla mnie motywacją do dalszej pracy. Dziękuję :)

Podzielcie się również linkami do własnych blogów, chętnie tam zajrzę :)